Makroekonomická nerovnováha
Pokúsime sa naznačiť základný problém, prečo Spojené štáty americké pochybili. Životaschopná ekonomika rastie s úsporami a obmedzením spotreby. V USA tento základný ekonomický koncept obrátili hore nohami. Američania boli povzbudzovaní, aby čím ďalej hlbšie upadali do dlhov a so spotrebou to preháňali. Podľa môjho názoru rozumná ekonomika spotrebu obmedzuje, vďaka čomu môže vytvoriť úspory nutné k financovaniu tvorby kapitálu. Ekonomika, v ktorej je vládna politika schválne navrhnutá tak, aby ľudí od obmedzovania spotreby odradzovala, je odsúdená k zlyhaniu.
Globálna ekonomická nerovnováha prejavujúca sa najmä v rastúcom deficite na bežnom účte platobnej bilancie USA a prebytku najmä na bežnom účte Číny bola jednou z príčin vzniku finančnej a ekonomickej krízy. Na prebytkoch mala najväčší podiel Čína a krajiny produkujúce ropu. Schopnosť Číny sterilizovať ohromné rezervy ich umiestnením na amerických trhoch jej umožnila udržiavať si podhodnotenú menu a to bránilo ekonomike vyrovnať nerovnováhu. Prebytky krajín produkujúcich ropu pochádzali z rastúcich cien komodít, ktoré boli vyvolané nízkymi úrokovými mierami a rastúcim dopytom. Deficit bežného účtu Spojených štátov amerických vzrástol z 1,6 % HDP v roku 1996 na 6,0 % v roku 2006, resp. 5,2 % v roku 2007. V roku 2006 predstavoval deficit úroveň 800 mld. USD, čo bolo približne 6 % HDP.
Tento rozsah deficitu predstavoval hodnotu, ktorá sa považuje podľa bežných kritérií za neudržateľnú. Deficit odrážal nízke úspory. Ekonomika si na jeho financovanie požičiavala zo zahraničia za nízke úrokové sadzby, ktoré boli udržiavané uvoľnenou monetárnou politikou.